Bakır Hurdacı

Bakır Hurdacılığı – Bakır Hurda – Bakır Hurda Alanlar

Elektrik, insanlık için hayatına devam edebilmesi açısından vazgeçilmez unsurların başında olmaktadır. Bu nedenle de giderek artan oranda bağımlı hale gelmektedir. Bu kablo çeşitleri farklı boyutlarda, kalınlıklarda ve özelliklere sahip olmaktadır. Elektrik kabloları oldukça fazla değerli metallerdir ve geri dönüşüm sayesinde de ekonomik hale getirilmelidir. Geri dönüşümü düşünülen bu kabloların içerisinde ise bakır madeninin olması da kablonun değerinin artmasına yardımcı olmaktadır. Bakır hurdası bu konumda oldukça değerli olmaktadır. Bakır hurdacı işinde bu dönüşümlerin dikkatle yapılması gerekmektedir.

Hurda, Bakır Hurda, Bakır Hurdacı

Hurdacılıkta Bakırın Önemi

Hurdacılık sektöründe birçok materyaller bulunmaktadır. Kısaca bahsetmek gerekirse; bakır, demir ve kurşun gibi materyaller hurdacılık alanında oldukça önemli olmaktadır. Bakır madeninin önemi oldukça fazla olmaktadır. Bakır madeninin kullanım alanları da oldukça fazla olmaktadır. Bu kullanım alanları arasında mutfak eşyaları ürünleri, elektrik alanında ve elektronik cihazlarında sıklıkla kullanılmaktadır. Bu değerli olan madenin geri dönüşüme gönderilip işlenmesi konusunda da oldukça önem taşımaktadır. Bakır hurdasının biriktirilmesi bu açıdan önem taşımaktadır. Bakır madeninin geri dönüşüme gönderilip tekrara kazandırılması hali diğer materyallere göre dönüşümü oldukça zor olmaktadır.

Bakır hurdacı alanında eski binalardaki bulunan kablolar, inşaat alanlarındaki atık haldeki kablolar ve imha edilen binalardaki kablolar neredeyse tamamı geri dönüşüme uygundur. Hurda kablosu geri dönüştürülemezse, kaplama içindeki plastiğin ayrı bir hasar oluşturduğu çevreye zarar veren bir unsur olması kaçınılmaz olmaktadır. Ayrıca içindeki metal parçalar ayrı bir hasar merkezi haline gelir. Yapılması gereken tek şey, bu kabloları geri dönüşüm şirketlerine göndermek olmalıdır. Bu kablolar, bakır hurdacı şirketleri tarafından hurda kabloları işleyen ve burada bir ayrışmaya tabi olan geri dönüşüm şirketlerine getirilmektedir. İyi ve doğru geri dönüşüm için çok farklı metal içeren kablolar iyi kalitede ayrıştırılmalıdır. Çünkü kablolardaki metalleri geri dönüştürme yöntemleri çok farklıdır. Bakır hurdası açısından her biri için ayrı bir süreç uygulanmalıdır. Bununla birlikte ayrışarak meydana gelen kablolarda bulunan sargı malzemeleri çeşitli türden elde edilmektedir.

Bakır Hurdasında Geri Dönüşüm

Ayrışma yapıldıktan sonra bakır, gümüş ve alüminyum gibi materyaller çok değerli madenler olmaktadır. Geri dönüşüm yoluyla elde edilen bu metallerle, hurda kablosu çok önemli bir mali etkiye sahip geri dönüştürülebilir bir malzeme haline gelmiştir. Bununla birlikte, çok hassas olan ayırma basamağından sonra bu metal parçalarının kırılması ve küçük parçaların ayrılması için öğütülmesi gerekmektedir. Böylece iyi bir şekilde toprağa kolayca yerleştirilebilir. Bu elemanlar ya doğrudan öğütme sonrası elde edilen metaller veya yeniden kablo olarak değerlendirilebilir. Her ikisi de en kaliteli ve en çok tercih edilen geri dönüşüm yöntemlerinden biri olan çok ciddi bir malzeme değerine sahiptir. Bu sayede geri dönüşüm oldukça fazla boyuta sahiptir ve elde edilmiş olan metalden başka plastik boyutu da vardır. Bakır hurdası sayesinde PVC olarak elde edilen bu plastik kaplamalar ve bobinler ayrıca şirketler tarafından ayrı bir geri dönüşüm elemanı olarak değerlendirilmektedir. Tüm bu yönleriyle, hurda kablosu ekonomik açıdan değerli bir geri dönüşüm malzemesi olmaktadır. Bu sebeple bakır hurdacı alanında görev yapan elemanların geri dönüşümde titizlikle çalışmaları gerekmektedir.

 

Hemen Ara
× WhatsApp