Hurda Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Hurda Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Hurda Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?
Hurda Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Sektör olarak hurdacılık, kullanmadığınız ve atık olarak gördüğünüz materyalleri alarak, eritip ham madde üretiminde ya da yedek parça olarak kullanılmasını sağlamak üzere işleyerek tekrar piyasaya sunmaktır. Hurda alırken nelere dikkat etmelisiniz diye sorulan bir soruya, öncelikli olarak alınan ürünlerin gerçekten hurda olmasına yani geri dönüştürülebilir ürünler olmasına dikkat etmeliyiz şeklinde cevap verilebilmelidir. Bu sektörün tam olarak amacı, değersiz ve işlevsiz halde bulunan hurdalarınızı değerinde ücret ödeyerek toplayıp, çöplerden arındırarak eritip ya da işleyerek tekrar kullanılabilir hale getirmek ve bu sayede hem çevreye hem de ekonomiye geri kazanım sağlamaktır. Hurda firmaları birçok materyalin geri dönüştürülmesini sağlayarak enerji ve üretim için harcanan maliyeti kısmakta, hava kirliliği, çevre kirliliği ve üretim gibi konularda tasarruf sağlamaktadır. Bu nedenledir ki hurda alırken nelere dikkat etmelisiniz sorusunun cevabı, kesinlikle alınan ürünün bu faydaları sağlayabilecek nitelikte olması olmalıdır.

Büyük hurda firmaları alüminyum hurda alımı, bakır hurda alımı, çinko hurda alımı, demir hurda alımı, elektronik hurdası alımı, makine hurdası alımı, kurşun hurda alımı ve paslanmaz hurda alımı gibi çok çeşitli hurda alımları yapmaktadır. Bu sektörde faaliyet göstermek istiyorsanız kendinize uzmanlaşacağınız bir alan seçmeli ya da mali olarak gücünüz yetiyorsa bu şekilde birçok koldan hizmet vermelisiniz. Çünkü hurda alırken nelere dikkat etmelisiniz konusundaki bir diğer önemli nokta da alınacak hurdanın türüdür.Aldığınız hurdanın ayrıştırılmasını ve parçalamasını siz yapamıyorsanız, müşteriden aldığınız ürünü işi yapacak başka bir firmaya satmak durumunda kalırsınız ki bu durum sürekli bir hal alırsa yaptığınız iş hurdacılık değil aracılık halini alır ve geliriniz hurda işinden ziyade aracılıktan kaynaklanan komisyon olmakla kalır.

Hurda Alırken İzlenecek Yollar

Hurda alımı yaparken müşteriye öncelikli olarak fiyat teklifi vermeniz gerekmektedir. Bu teklifi verebilmeniz için de hurdayı kesinlikle görmeniz gerekmektedir. Bu atlanmaması gereken bir detaydır. Sonrasında hurda için kilo bazında fiyat teklifi vermeniz gerekmektedir ve bu işten para kazanabilmek için günlük olarak yayınlanan hurda fiyatlarını takip ederek sağlıklı fiyatlar verebilmeniz gerekmektedir. Hurdayı görüp, fiyat teklifinizi sundunuz ve müşteriyle anlaştınız, bu aşamada ise hurdayı tartarak kilo bazında fiyatlandırmış olduğunuz hurdanın kaç kilo olduğunu saptamak ve ödeyeceğiniz net tutarı belirlemeniz gerekmektedir. Bu konuda ise dikkat etmeniz gereken nokta, hurdanın içine kiloyu artırmak için yabancı cisim karıştırılıp karıştırılmadığıdır. Dürüst olmayan fırsatçı satıcılar hurdaların içerisine taş karıştırarak örneğin üç kiloluk bir hurdadan beş kilo parası almaya çalışabilmektedirler.

Hemen Ara
× WhatsApp