Hurda Satarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Hurda Satarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Hurda satışı yapabilmeniz için öncelikle bir geri dönüşüm firması bulmanız gerekmektedir. Firma, iş politikasına bağlı olarak hurdaları sizin getirmenizi isteyebilir ya da kapınızdan teslim alabilir. Bazı hurdacılar tek maden üzerine çalışmaktadırlar. Hurda satarken nelere dikkat etmelisiniz sorusunun ilk adımı hurdanızın içeriğidir. İletişime geçeceğiniz firma, sizin hurda olarak satacağınız metal üzerine çalışıyor olmalıdır ya da en sağlıklısı alüminyum hurda alımı, bakır hurda alımı, çinko hurda alımı, demir hurda alımı, elektronik hurdası alımı, makine hurdası alımı, kurşun hurda alımı ve paslanmaz hurda alımı gibi çok çeşitli hurda alımları yapıyor olması gerekmektedir.

Çünkü sizin elinizdeki hurda üzerine çalışmayan bir hurdacı, sizden aldığı hurdayı bu konuda çalışan bir hurdacıya satacaktır. Dolayısıyla böyle bir sistemle sizden sonra iki farklı el dolaşacak olan hurda, sizin elinizden gerçek fiyatına çıkmayacaktır. Aracılık yapan hurdacı daima gerçek alıcıdan daha düşük fiyat verecektir. Bu nedenle hurda satışı yaparken doğru hurdacıya, bunu ayıramıyorsanız da her türlü hurda alımı yapan bir hurdacıya satış yapmanız daha karlı ve doğru olacaktır.

Hurda Satışı Nasıl Yapılır?

Artık günümüzde birçok hurda firmasının internet sitesinde bu iş belirtilmiş whatsapp numaraları bulunmaktadır. Bu numaralara göndereceğiniz hurda fotoğrafları için anında size net fiyat bilgisi ile ilgili dönüş yapılmaktadır.  Birkaç hurda firmasından fiyat teklifi aldıktan sonra bu fiyatları kıyaslamanız hurda satarken nelere dikkat etmelisiniz sorusunun ikinci aşaması olmalıdır. Elbette ki en iyi fiyat teklifi veren firmayı seçmeniz gerekmektedir lakin dikkat etmeniz gereken bir diğer husus verilen fiyatlar arasında bir tutarlılık olup olmadığıdır. Piyasa fiyatlarının çok üzerinde verilen teklifler reel olmayabilir. Yani sizi cezp etmek için bu fiyatlar verilerek alım esnasında hurdanızın kilosu çok düşük gösterilerek küçük bir hile yapılmaya çalışılabilir ve hurdalarınız diğer firmaların teklif ettiği fiyattan bile daha düşük bir fiyata alınmaya çalışılabilir.

Hurda satarken nelere dikkat etmelisiniz sorusunun bir diğeri ise nakliyedir. Teklifleri aldınız ve bir firma ile anlaştınız, bu aşamada ise göz önünde bulundurmanız gereken şey hurdanın nakliyesinin nasıl olacağıdır. Bunun için iki seçenek mevcuttur, hurda metallerinizi hurdacıya kadar siz götürebilirsiniz ya da hurdacının sizin adresinizden teslim almasını isteyebilirsiniz. İlk yöntemde nakliye ve hamaliye size ait, ikinci yöntemde ise hurdacıya ait olacaktır. İkinci yol seçildiğinde hurdacı sizden bu masrafları talep edebilir. Dikkatli olmanız gereken bir diğer konu da budur çünkü hurdacılar bu masrafları karşılamalıdır. Eğer bu masraflar sizden talep ediliyorsa hurdacı ile daha sıkı bir pazarlık yapmanız gerekmektedir ve sonradan sorun yaşamamak adına hurdacıyı adresinize çağırmadan önce bu gibi detayları baştan konuşmuş olmanız gerekmektedir.

 

 

Hemen Ara
× WhatsApp