Hurdacı Kime Denir?

Hurdacı Kime Denir?

Hurdacı Kime Denir?
Hurdacı Kime Denir?

Uzun yıllardır hayatımızda bulunan ancak zamanla ismi, yapılma şekli değişen hurdacılık mesleği geçmişten günümüze birçok insana ekmek kapısı olmuştur. Hurdacı kime denir? En özet cevap ile hurdacı hurda toplayan ve bunu geri dönüştüren kişiye denir. Hurda eşyanın ne demek olduğu konusuna biraz değinecek olursak. Hurda genel anlamda evinizde kullanılan ürünlerin yıpranması sonucu ortaya çıkan çeşitli materyalleri kapsamaktadır. Sizlerden bu materyalleri toplayarak değerlendiren ve son derece faydalı bir şekilde geri dönüşebilmesini sağlayan kişiye de hurdacı ismi verilmektedir.

Hurdacılık mesleği tarihimiz de çok eskiye dayanmaktadır. Günümüzde artık daha çok geri dönüşüm işi olarak anılsa da bu durum, yeni bir şey değildir. Yani hurdaların geri dönüşüme katkı sağlaması ve aslında boşa gitmeyerek önemli bir amaca hizmet etmesi daha bu işi ilk yapmaya başlayan hurdacılar tarafından böyle başlatılmıştır. Hurdacı kime denir? Sorusuna verilebilecek en güzel cevap da sanırım, gözden düşeni yeniden onarıp, şekle sokan ve yeniden değerlenmesini saplayan kişilere denir diye cevaplayabiliriz.

Hurdacılık Mesleğinin Amacı ve Önemi

Hurdacılık mesleğinin amacı aslında bizim millet olarak son derece önem verdiğimiz israf konusunun engellenmesi olarak ifade edilebilir. Bizler geleneklerimiz ve adetlerimiz dolayısı ile genel anlamda israfı sevmeyen ve ürünleri değerlendirmeyi seve bir toplum olmaktayız. Hurdacılık mesleğinin amacı da tam da bu olmakla birlikte vadesinin dolduğunu düşündüğümüz eşyaların ham maddesi olan bakır, alüminyum, demir çelik gibi malzemelerden yararlanarak yeni bir şeyler yapmayı hedeflemektedir. Genel olarak da bu konuda son derece önemli işler yapılmakta ve hem istenildiği gibi israfın önüne geçilmekte hem de sizlerin kazanç elde edilmesi sağlanmaktadır. Hurdacı kime denir? Sorusunun bir başka cevabı da, hurdacı aslında doğamızı büyük bir felaketten kurtaran kişilere denir olabilir. Şöyle ki hurda olarak geri dönüştürülen malzemeler, dönüştürülmeseydi büyük ihtimal ile doğaya bırakılacaktı. Bu maddeler doğada çok uzun yıllar kaybolmayan ve kaybolana kadar da zarar veren maddeler olduklarından dolayı da bir süre sonra doğanın dengesinin bozularak sorunlar yaşanmasına neden olacaktır.

Günümüzde insanların çeşitli atıklarını geri dönüşüme vermemesinden dolayı zaten doğanın dengesinde değişmeler ve bozulmalar söz konusu olmuştur. Bir de buna büyük metaller eklendiği zaman bu durum çok daha fazla yaşanmaya başlayacaktı ve bir süre sonrada insanoğlu evinde barındırmak istemediği eşyalar ile asıl evleri olan dünyayı yok etmeye başlayacaktı.

Hemen Ara
× WhatsApp