Okmeydanı Hurdacı

Okmeydanı Hurdacı

Okmeydanı hurdacı arıyorsanız bizi hemen arayın: (0544) 854 32 91

Önemli bir sanayi sektörüne sahip olan hurdacılık 1900 yılında dünyada ilk kez meslek olarak anılmaya başlanmış. Abe Shenker; hurda, demir bakır, bakır kablolar, halat gibi ürünlerin ticaretini yaparak hurdacılık sanayisinin ilk temellerini atmış. 2. Dünya savaşında kaynaklar azalmaya başlayınca geri dönüşümün önemi kavranarak halkı bu konuda bilinçlendirme çalışmalarına girişilmiş. Amerika’da ise uzun yıllardır geri dönüşüm bilinci yerleşmiş durumda. Hurdacılığın modern teknoloji ile buluşması sonucu, sanayi sektöründe dünyaya olumlu katkılar sunmaya devam edildi.

Türkiye’de ise Marmara ve Ege Bölgesinin sanayileşmesi Anadolu halkı için çekici bölgeler haline de gelmesine neden oldu. Göçlerle beraber nüfus artışı köyünden çıkıp büyük kentlere yerleşenlerle bu sektörün temelleri atıldı. Akrabalar da, köylüler de büyük şehirlere gidenlerin peşi sıra hurda faaliyetleri için göçlere devam etti. Zamanla hurda iş yerlerinin açılması ve iş makinelerinin alınması ile hurdacılık yüksek kazançlar sağlayan bir meslek dalı haline geldi. Mahalle aralarında veya açtıkları hurda dükkanlarında var olan hurdaları kendilerine en yakın tesislere götürerek geri dönüşüme kazandırmaya başladılar. Yahut da 2, 3 adet vinç kamyonlarına sahip olarak diğer illere demir, metal hurdaların ticaretini yaptılar.

Kırsal kesimlerde tarımsal arazilerin azlığı göçlere neden oldu ve hurdacılığı ilginç ve para kazandıran bir meslek haline getirdi. Anadolu’da hurda traktörleri, motorları, yedek parçaları, kamyonların hurda motor ve yedek parçalarını alıp veya çıkma parçaları satarak geri dönüşüme katkı sağlanmaya başlandı. Küresel alanda ise hurdacılar ve geri dönüşüm tesisleri pil ve akülerdeki materyalleri ucuza ve verimli geri kazanım için hidrometalurji  uygulaması yapılıyor. Elektirikli arabaların üretilmesi ile birlikte kobalt, nikel ve lityum da doğacak açık, hurdacılar ve geri dönüşümler sayesinde kurtarılmaya çalışılıyor.

Okmeydanı hurdacı

Okmeydanı Hurdacılık İşleri

Mardin’de başlar hurdacılık serüveni. Niğde’de yoğun bir ilgi görür ve bu kentte hurdacılık en fazla tercih gören bir meslek haline gelir. Türkiye’nin bir çok yoğun nüfuslu, büyük yerleşim bölgelerinde rağbet görür, bir çok kişinin köyünden göç ederek hurdacılık yapmaya başlaması artar. Çoğu insan tarafından küçümsenen, hor görülen bu meslek dalı ülkeye çevre dostluğundan, ekonomisine kadar büyük katkıları var.

Mahalle aralarında başlayan hurdacılık; plastiği, kağıdı, metali, camı, eski bakırları, kabloları, değerli madenleri, bilgisayar, televizyon ürünlerini, toplayarak aracı firmaya satar. Aracı firmada anlaştıkları fabrikaya araçlarla götürerek, fatura keserek iade eder.  Bizim çöp yığını, eski, döküntü dediğimiz hurdalar  geri dönüşüm için işleme sokulur. Genelde evlerde gözden çıkardığımız, ortadan kaldırmak için can attığımız bakırlar hurdacılara verilir. Bakırlar, bakır teller iyi para kazandıran bir alışveriştir. Tartıyla alınan bu ürünler işe yaramaz görünse de kullanıma tekrar kazandırılır. Önemli olan bu alışverişlerde ürünlerin temiz ve yağlardan arındırılmış olmasıdır. Çöp yığınlarının içerisinde geri dönüşüme kazandıracak bir çok ürün, hurdacılar tarafından ayrılır. Bizler çöp ayrıştırma konusunda yeterli bilince sahip değiliz.

Camı, plastiği, kağıtları, pilleri  yemek artıklarının içinde atmamak hurdacıların işlerini daha da kolaylaştırır. Lisanslı Geri Dönüşüm Belgesini alan her firma hurdacılık işini yapmaya hak kazanır. Çöplerden ve mahalle aralarından toplanan geri dönüşüme yarayacak olan ürünler profesyonel bir sektör oluşturmuştur. Doğanın dengesini sağlamakta en büyük katkılardan birini sağlarken enerji tasarrufuna da faydasını unutmamak lazım. Metallerin geri kazanılması için harcanan enerji miktarı madenlerden çıkartılanlara göre daha az. Metalden alüminyum yapmak için kullanılan enerjiden daha düşük olduğu için ülkeye ekonomik olarak da kar sağlıyor. Madenlerden çıkarılan demir çelik, çinko, nikel için de aynı tasarruf söz konusu.

Okmeydanı Bakır hurda
Okmeydanı Sarı (Pirinç) hurda
Okmeydanı Çinko hurda
Okmeydanı Sarı Hurda
Okmeydanı Hurda Kablo Çeşitleri
Okmeydanı Krom, Nikel Hurdaları
Okmeydanı Kurşun (Akü) Hurda
Okmeydanı Demirli Karışık Maden Hurdaları

Hemen Ara
× WhatsApp