Samandıra Hurdacı

Samandıra Hurdacı

Eski ismiyle Samandıra yeni ismi ile sancaktepe olan ilçemizde hurdacı arıyorsanız ak metal hurdacılık sizlere hizmet vermektedir. Çeşitli hurdalarınızı bizlere satarak hem geri dönüşüme katkı sağlayaıp hemde para kazanabilirsiniz.

Evimizde kullandığımız buzdolabı poşetleri, tükettiğimiz yağların plastik şişeleri,  afiyetle yediğimiz peynirlerin, konservelerin plastik, cam, teneke kutuları, içmekten zevk aldığımız colaların, meşrubatların cam şişeleri, teneke kutuları, sokakta susayıp da aldığımız, sonra da umarsızca yerlere attığımız plastik pet şişelerin doğaya nasıl zarar verdiği hakkında yeterince bilgi sahibi miyiz?

Tabii ki hayır. Günlük hayatta kullandığımız bu teneke kutuların aslında geri dönüşümleri sonucunda külçe alüminyum haline getirilen atıklar; araba yedek parçaları, kornişler, beyaz eşya parçaları olarak tekrar kullanıma sunulabiliyor. Plastik pet şişeler ve teneke kutuların çevreye atılarak hayatımızı çöp yığınlarına dönüştürdüğünün bir delili gibi. Oysa ki 2,5 litrelik plastik şişeler geri dönüşümle tekrar kazanım oluşturulduğunda 60 watlık bir lambanın 6 saatte tükettiği kadar enerji tasarrufu elde ediliyor. 1980’lerde Türkiye’ de başlayan atıkların geri dönüşüm faaliyeti, bizlerin bilinçsizliğinden dolayı doğayı felakete sürüklüyor.

samandıra hurdacı

Samandıra Hurda Alımı

Tüm dünya bu konuda seferber olurken biz sadece izlemekle yetiniyoruz. Halbuki bu maddeleri en azından yemek artıklarından ayırarak atsak; hem kirlenmemiş, yağa bulanmamış geri dönüşüme kazandırılmasına hizmet eden  hurdacılara faydamız olacak, hem de doğaya ve ülke ekonomisine katkı sağlayacağız. Her gün çöp yığınları arasında çalışan, mahalle aralarında dolaşan hurdacıların hayatımıza ne denli hizmet ettiklerinin farkındalığına sahip olmalıyız ve onlara yardımcı olmalıyız. 2014 yılında hurdacılar tarafından toplanan toplam 10 milyar şişe ekonomiye 150 milyarlık bir katkı sağlanmış. Plastik şişe kapakları için de aynı şey söz konusu. Uyku tulumları, giysilere yalıtım malzemesi, halı bantları olarak geri dönen pet ambalaj atıkları, bizlerin hurdacılara verdiği destekle üretime katkı sağlamaya devam edilecektir. Hurdacıların topladıkları atık olarak gözden çıkardığımız maddeler ya doğrudan fabrikaya gidecek, ya da çöp yığınlarının arasında yerlerini alacağını millet olarak öğrenmemiz gerekli.

Samandıra Hurda Alanlar

Hurda; günümüzde değerini yitiren, bir kenara attığınız, ilgi bekleyen, işlevselliğini kaybeden, ilgi ürünlerin adı. Hurdacı ise binbir zahmetle mahalle aralarında başlayıp, bu ürünleri toplayan, ticaretini yapan insanlar. Yani geri dönüşüme katkı sağlayan insanlar. Hurdacılık ürünlerin birbirinden ayrılmasına, işlemden geçirilmesine, pazarlanmasına, satışına ve yeniden oluşturulan ürünler haline getirilmesine katkıda bulunmak demek. Bir çok işlem gerektiren hurdacılık; kolaymış gibi görünür fakat bilgi sahibi olunmadan yapılabilecek bir iş değildir.

Hurdacı; hurdanın türünü, değerini, ayrılmasını, biriktirilmesini, geri dönüşüme gidecek ürünler hakkında kültürel birikimi de olmalı. Dünyada geri dönüşüm bilinci yerleşmiş ve bu işi yapanlara yardımcı olmak, birey olarak katkılar vermek artık son derece yaygın durumda. Hurdacılar; sizlerin tamir edemeyeceği, attığı ürünleri alarak doğaya en fazla hizmet edenlerin arasında. Bazen aldıkları eşyaları geri dönüşüm tesislerine götürürler, bazılarını da tamir ederek tekrar kazanca dönüştürebilirler. Özellikle kağıt, cam, plastik atıklar, bakır, bakır kablolar, araba hurdaları yeniden kullanıma sunulabilecek malzemeler. Örneğin 1 ton atık kağıt 8 tane ağacın kesilmesine engel teşkil ediyor. Büyük şehirlerde, kentsel dönüşümün yaygın olduğu yerlerde yıkılan inşaatlardan beton parçaları kamyonlarla alınır, beton kırma makinesi ile ufak parçalara ayırma işlemi yapılır, çakıl taşları haline getirilir veya da yeni beton için harç yapılarak tekrar kullanıma açık hale getirilir. Plastik; dünyanın  çevre kirliliğini en fazla tehdit eden atıklar. Geri dönüşüm tesislerine ulaştırılabilen plastik atıklar eritilip katkı maddeleri karıştırılarak yeniden kazandırıldığında, enerji tasarrufuna katkısı yadsınamaz boyutta olacaktır. Metaller endüstrinin temel taşlarından biri. Metal atıklar hurdacıların en çok yoğunlaştıkları ve para kazandıkları bir ürün. Demir, çelik, alüminyum parçalar yani konserve kutuları, cola kutuları, tencereler, çaydanlıklar vb. Hurdacılar sayesinde bu atıkların geri dönüşümü ülke ekonomisine katkı sunuyor.

Anahtar Kelimeler

Samandıra hurda alımı

Samandıra hurdacıları

Sancaktepe Hurdacı

Sarıgazi Hurdacı

Paşaköy Hurdacı

Hemen Ara
× WhatsApp